V šesti městech a též online začal festival české arktické vědy a kultury

Výsledkem spolupráce Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Norského polárního institutu v Tromsø je ARKTICKÝ FESTIVAL 2020, tradiční festival české arktické vědy a kultury. Začal 6. 12. 2020 a bude pokračovat až do konce března příštího roku.

Již třetí ročník Arktického festivalu proběhne v Ústí nad Labem, Teplicích, Praze, Dačicích, Českých Budějovicích a Hradci Králové, a také online, od 6. prosince až do 31. března 2021. Jeho hlavním cílem je prohlubování již existujících kontaktů mezi českými a arktickými vědci a umělci a navazování spolupráce mezi novými partnery.

Odborná i laická veřejnost může díky festivalu proniknout do výsledků práce českých a severských vědců v arktickém výzkumu a poznat společné česko-arktické kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě.

„Veřejnost kromě toho může získat povědomí o kultuře a historii arktických národů a vychutnat si jedinečnou kulturu z různých částí Dalekého severu. Festival se zkrátka snaží ukázat, jak avantgardní kultura dokáže vyvolat zájem médií o vědecký výzkum v Arktidě, jak lze vědu přiblížit neodbornému publiku i jak může zájem veřejnosti ovlivnit přístup zúčastněných stran k poskytování a zvyšování finančních prostředků na další vědecký výzkum,“ upozorňuje koordinátor všech dosavadních ročníků Arktického festivalu PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka z Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Z důvodu epidemie onemocnění covid-19 je původně plánovaný program Arktického festivalu 2020 rozdělen na dvě části: 1. již proběhlá (s omezenou prezenční účastí) zahájení v prosinci 2020 (Ústí nad Labem, Teplice a Dačice), 2. hlavní program festivalu, který se odehraje v březnu 2021. Záznamy z otevření v Ústí nad Labem a Teplicích jsou zveřejněny na YouTube, všechny výstavy a videoprojekce budou dostupné do 31. 1. 2021.

Co je tedy již nyní k vidění?

Muzeu města Ústí nad Labem vystavuje expozice a videoprezentace:
„O Igimarasussukovi, který jedl své ženy / Inuitské pověsti očima Árona z Hůrky“
(knižní ilustrace),
„Sámské pohádky a pověsti / Ilustrace Luboše Drtiny“ (knižní ilustrace),
„Kanadská Arktida je plná života“ (fotografie),
„Fauna jižního Beringova moře“ (fotografická videoprezentace Čechoameričana Stanislava Chládka).

V Regionálním muzeu v Teplicích je možné si prohlédnout výstavu „Expedice na severní pól / Ilustrace Julia Payera“ (knižní ilustrace a kopie obrazů), filmy „Arktida“ od špicberského fotografa Bjørna Anderse Nymoena o tání arktických ledovců, „Made in Nature“ od Galerie Jaroslava Fragnera o severské architektuře a taktéž fotografickou videoprezentaci Stanislava Chládka.

V Městském muzeu a galerii Dačice jsou to pak výstavy „Česko v Arktidě / Arktida v Česku“ o česko-arktické spolupráci ve vědecké i kulturní oblasti a „3913 Tasiilaq“ (fotografie Oleho G. Jensena z východního Grónska).

Podrobný přehled všech akcí Arktického festivalu 2020 je uveden na webové stránce www.arktickyfestival.cz.