Celá magie kolem umělé inteligence je až pozoruhodně přístupná

Umělá inteligence se může zdát nevysvětlitelná a složitá, přestože je všude kolem nás. Aby pomohl lidem ji lépe pochopit, natáčí Petr Hurtík z Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování Ostravské univerzity popularizační videa.

Začalo to nevinným pošťouchnutím kolegy, který Petra Hurtíka ponoukal, aby své znalosti o umělé inteligenci předával dál. Přišlo několik dalších impulzů, které o vzniku popularizačního pořadu Umělá inteligence s Petrem rozhodly.

„Podíval jsem se na YouTube a zjistil jsem, že materiálů v češtině je minimum, takže jsem o tom začal uvažovat. Na konci minulého roku jsem pak měl schůzku s rektorem Janem Latou, který prosazoval myšlenku většího otevření univerzity společnosti. To byl finální impulz, po kterém jsem se rozhodnul materiál tvořit. Jsme veřejná vysoká škola a takto jsme zase o něco blíže společnosti okolo nás, která z našich zkušeností může profitovat. Tato myšlenka se mi skutečně líbí,” zmiňuje okolnosti vzniku popularizačních videí doktor Hurtík.

Přednášky jsou určené i pro ty největší lajky, kteří v podstatě jen vědí, že umělá inteligence existuje. Stačí pak touha po vědění a dokonalá symbióza je na světě.

„Celá ta magie kolem umělé inteligence je až pozoruhodně lehce přístupná široké veřejnosti. Zaměření je pak na zpracování obrazu. Takže z aplikací se třeba dozvíte, jak pomocí pár řádků kódu udělat systém rozpoznávající např. hotdog od pizzy nebo jak neuronovou síť přetrénovat na vaše data pro váš konkrétní úkol,” popisuje obsah videí Hurtík.

Na kanálu už jsou i videa věnující se segmentaci, tedy schopnosti určit význam jednotlivých částí v obrazu a doktor Hurtík připravuje videa na detekci objektů. Z teoretické části jsou už na kanálu videa popisující proč vlastně umělé neuronové sítě, jaké máme typy, jak to funguje uvnitř, jaké existují architektury, či jak konstruovat vlastní architekturu.

„Snažím se tak postupně předat všechny své znalosti, jejichž získání mě stálo roky času. Pro sledující ale vše minimalizuji do přehledných balíčků, aby se v tom člověk neutopil. Zároveň obsah i částečně přizpůsobuji tomu, co si lidé napíšou v komentářích, sledující tak mohou do velké míry ovlivnit směřování kanálu,” upřesňuje fungování online videí Hurtík.

Videa o umělé inteligenci jsou určená pro širokou veřejnost, dle statistik už teď kanál navštěvují mladí, ale i lidé přes 65 let. Videa na sebe navazují, a tak i člověk, který nemá s umělou inteligencí, potažmo neuronovými sítěmi žádné zkušenosti, je schopen jít od prvního videa a jednotlivé znalosti na sebe postupně nabalovat a dostat se překvapivě daleko.

„Přestože se ve videích věnuji i kódování, nepředpokládám žádnou znalost programovacího jazyka a tudíž se omezuji na nutné minimum a vše do detailu vysvětluji. Zároveň ale povídám zkušenosti a ‚fígly‘, na které jsem si musel přijít sám nekonečným procesem pokus-omyl. Tyto informace mohou být zajímavé i pro lidi, kteří jsou v oblasti už delší dobu. Vytvářím jedno video týdně, takže pokud hledáte něco relaxačního k obědu a ještě se chcete něco naučit, jste cílová skupina. Ideální by bylo pokud by lidé sledující kanál získali motivaci jít studovat k nám na univerzitu a třeba si vybrali téma graduační práce v této oblasti. Rád takové téma povedu,” doplňuje Hurtík.

Videa Petra Hurtíka sledujte prostřednictvím YouTube kanálu Umělá inteligence s Petrem.