Rektoři vyhlásili kvůli rozpočtu protestní Týden pro vzdělanost

Týden trvající protestní akce začnou připravovat veřejné vysoké školy s cílem dát jasně najevo nespokojenost se stavem financování českého vysokého školství. Na organizaci protestního Týdne pro vzdělanost v období od 2. do 6. října, na které tradičně připadá zahájení akademického roku, se dnes shodli rektoři na mimořádném zasedání České konference rektorů v Praze (ČKR). Vysoké školy požadují navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun.

„Česká konference rektorů je rozhořčena postupem vlády České republiky, která dosud nedokázala najít prostředky na navýšení rozpočtu vysokých škol, které jsou nezbytné pro zajištění kvality vzdělávání, adekvátních platových podmínek pedagogů, badatelů a dalších zaměstnanců vysokých škol a důstojných životních podmínek doktorandů,“ řekl po jednání ČKR rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima novinářům.

Podle něj je potřeba do debaty o stavu českého vysokého školství vtáhnout širší veřejnost. „V rámci připravovaných akcí chceme s veřejností mluvit o chronickém podfinancování českého vysokého školství ve srovnání s vyspělými zeměmi,“ zdůraznil Zima.

Týden pro vzdělanost odstartuje na Slavnostním zahájení akademického roku, které se koná ve dnech 2. až 3. října na Technické univerzitě v Liberci. Ve středu 4. října se pak protestní akce přesunou do Prahy a dalších měst, která jsou sídlem vysokých škol.

Pochod k úřadu vlády

Rektor Zima naznačil, že by ve středu mohl vyrazit protestní průvod z Národní třídy kolem ministerstva financí a ministerstva školství směrem k úřadu vlády. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nevyloučil, že univerzita pomůže se zajištěním speciálního vlaku či autobusů, které umožní účast na středeční akci v Praze i mimopražským akademikům a studentům. Ve čtvrtek a pátek pak budou následovat další akce v sídelních městech univerzit.

V případě, že vláda požadavku na navýšení rozpočtu nevyhoví, chtějí rektoři jednat i o dalších formách protestů. „O případném krácení semestru nebo omezení počtu přijímaných studentů budeme mluvit začátkem října v Liberci podle toho, jak budou pokračovat jednání koalice a vlády o podobě rozpočtu na příští rok. Já jsem ale optimista a věřím, že vláda najde řešení,“ zdůraznil Zima.

Odhadl, že akademická obec zahrnující pedagogy a studenty spolu s dalšími zaměstnanci dnes v České republice tvoří skupinu čítající 350 a 400 tisíc lidí. Připustil, že ne všichni se aktivně zapojí do protestů.