Ze světa: Vědci nedokázali varovat před pandemií, musí lépe komunikovat s politiky

Přední světoví vědci volají po lepší komunikaci s politiky. Jak ukázala současná pandemie, to, že má země vynikající výzkum, ještě neznamená, že se zjištění odborníků dostanou k veřejnosti nebo budou přijata politiky. Shodli se na tom na konferenci European Research and Innovation Days na konci září.

Kritiku si při reflexi letošního dosavadního vývoje zvádání pandemie koronaviru vysloužili zejména politici, podle vědeckých poradců EU, USA a Velké Británie by ale měli svůj díl odpovědnosti přijmout také vědci.

Podle virologa Petera Piota, jednoho z objevitelů eboly a poradce předsedkyně Evropské komise ke covid-19 (více o jeho osobním boji s koronavirem si můžete přečíst zde), politici obviňovali vědce ze svých vlastních neúspěchů a snažili se vysvětlit veřejnosti velmi složité vědecké věci neodborně sami. Jak doplnil sir Paul Nurse, ředitel Institutu F. Cricka v Londýně a vědecký poradce Evropské komise, informace se tím pádem příliš, až bulvárně, zjednodušovaly.

Svůj díl odpovědnosti by ale měli přijmout i vědci. Ti často v debatách o tom, jak reagovat na virus, překračovali své pravomoci.

„Vědci radí a politici rozhodují,“ řekl profesor Piot. „A ne všichni vědci tuto skutečnost chápou. Politika je většinou o kompromisech, a to se nám ve vědě ne vždy líbí. My takovéto kompromisy prostě nemáme rádi.“

To potvrdila i Pearl Dykstra, vědecká poradkyně Evropské komise, která působí na univerzitě v Rotterdamu. „Výzkumní pracovníci a vědečtí poradci by si měli uvědomit, že politici někdy musí dělat obtížná rozhodnutí a mohou se rozhodnout, že nebudou postupovat podle doporučení. Ale pokud tak učiní, měli by to objasnit a uvést důvody,“ uvedla.

Je také zásadní, aby vědci a politici vysvětlili veřejnosti, že si nemohou být vždy stoprocentně jisti.

„Ve škole příliš často slýcháme, že vědecká fakta jsou vytesána do kamene. Když udeřila krize, bylo pak těžké vysvětlit, že a proč si vědci nejsou jistí,“ doplnil Nurse.

Zásadní pak je, aby se vědci a tvůrci politik znali ještě před tím, než vůbec nějaká krize vypukne. Musí vědět, jak komunikovat „když svítí slunce“, nejen v okamžicích největšího zoufalství, uzavřel Piot.

Zdroj: EU, THE