Ministerstvo podpoří běloruské studenty v Česku stipendiem 150 tisíc korun

Ministerstvo školství podpoří studium Bělorusů na vysokých školách v Česku. Reaguje tak na protesty, které se v Bělorusku odehrávají proti autoritářské vládě prezidenta Alexandra Lukašenka. Na jednoho běloruského studenta poskytne úřad vysoké škole pro tento akademický rok až 150 tisíc korun. Peníze půjdou jak na nově přijaté studenty ke studiu v Česku, tak i na posluchače přijíždějící na krátkodobé studijní pobyty.

„O poskytování této podpory jsme rozhodli v úzké návaznosti na současnou situaci v Bělorusku. Podpora je určena například pro studenty obávající se pokračovat ve studiu v Bělorusku za současné situace nebo studenty, jimž bylo studium na vysoké škole v Bělorusku znemožněno," uvedl náměstek pro vysoké školy, vědu a výzkum Pavel Doleček.

O tom, zda uchazeči z řad běloruských studentů spadají do této kategorie, rozhodne podle ministerstva sama vysoká škola, například na základě motivačních dopisů a pohovorů s uchazeči.

Finance může vysoká škola využít kromě samotného zajištění studia například na zaplacení stipendia či dalších služeb souvisejících se studiem. U krátkodobých studijních pobytů bude finanční podpora činit 15 tisíc korun měsíčně.

Stipendium Bělorusům nabízí MU i UP

Svou podporu pro běloruské zájemce o studium v Česku již dříve vyjádřili i samotní zástupci vysokých škol. Některé školy už otevřely vlastní stipendijní programy. Například Masarykova univerzita nabídla pobytové stipendium pro dvacet studentů z Běloruské republiky ve výši 10 až 12 tisíc korun měsíčně a možnost ucházet se o vědecký grant pro perzekvované akademiky až do výše jednoho milionu korun ročně.

Olomoucká Univerzita Palackého nabídla vybraným studentům a akademikům z Běloruska mimořádná stipendia na studijní či badatelskou stáž ve výši téměř 900 tisíc korun. Celkem jsou určená pro pět studentů a tři až čtyři akademiky, a to z Běloruské státní univerzity v Minsku a Státní univerzity Janka Kupaly v Grodnu. Pro jednotlivé studenty je připraveno stipendium na čtyři měsíce, a to ve výši 800 euro měsíčně. Akademici pak mohou do Olomouce přijet na měsíční stáž honorovanou 3 500 eury.

Podle statistik ministerstva školství bylo ve studijních programech českých vysokých škol v minulém akademickém roce evidováno 817 běloruských občanů. Z nich 29 bylo zapsáno v cizojazyčných programech, které se platí, a zbytek studoval v češtině, teda zadarmo. 

Stávající běloruský prezident Lukašenko podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů. Opozice i vlády mnoha zemí ale považují výsledky za zmanipulované, v Bělorusku pokračují masivní protesty. Běloruská policie proti protestujícím brutálním způsobem zasahovala za použití obušků, zábleskových granátů, gumových projektilů a místy i ostré střelby. Zadrženy byly tisíce lidí včetně náhodných kolemjdoucích, nepokoje si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

Ministři zahraničí zemí EU se shodli na sankcích na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu.